środa, 30 listopada 2011

Zakładam lokatę w BGŻ Optima – cz. II


Jak wynika z informacji Gazety Prawnej z dnia wczorajszego, po nieco ponad 10 dniach od rozpoczęcia działalności bank BGŻOptima posiada już 20 tys. klientów. Tak więc oferta banku cieszy się dużym powodzeniem, i nic dziwnego, bowiem oferowana jednodniowa lokata dzienna oprocentowana na 6,48 % bez podatku Belki rocznie daje tyle co 8% na standardowej, opodatkowanej lokacie a to całkiem sporo.

Ja też się skusiłem i skorzystałem z oferty banku stając się jednym z dwudziestu tysięcy klientów. Na lokacie dziennej ulokowałem kilka tysięcy złotych, otworzyłem nieodzowny przy zakładaniu lokaty rachunek oszczędnościowy i przelałem środki finansowe na zasilenie lokaty na założone konto. Pozostało mi czekać na przysłanie Digipassu (urządzenie umożliwiające logowanie się do Systemu) oraz Kod PIN, które dadzą dostęp do Konta BGŻOptima.



Lokatę i konto założyłem 16 listopada. Po kilku dniach 24 listopada otrzymałem z BGŻOptima pierwszą przesyłkę, był to Digipass, czyli urządzenie umożliwiające logowanie się do systemu bankowego. Dzień później otrzymałem kopertę zawierającą kod Pin umożliwiający uruchomienie Digipassu. Przesyłki były wysyłane z banku zwykłymi listami, nie tam żadnymi poleconymi, widać taki standard. Miałem już więc komplet pozwalający mi zalogować się do banku, co też zaraz zrobiłem, bo byłem ciekaw jak działa system.

czwartek, 24 listopada 2011

Karta płatnicza nie diabeł, bać się nie trzeba





Jaka jest różnica pomiędzy płatnościami gotówkowymi a tymi kartą? Wydaje mi się, że obecnie płatności gotówkowe po prostu się nie opłacają. Organizacje i instytucje finansowe robią zaś wszystko, żeby przekonać nas do porzucenie starych przyzwyczajeń (gotówki) oferując różnego rodzaju premie i bonusy. Ja sam dopiero co odkrywam świat kart, na razie debetowych. Pomyśleć, że tak długo wzbraniałem się od posiadania i używania jakichkolwiek kart płatniczych widząc w tym tylko same zło – taka nieuzasadniona fobia.

Teraz używając karty debetowej zaczynam dostrzegać jej zalety. Wcześniej aby wybrać gotówkę przelewałem potrzebną mi kwotę z rachunku podstawowego w eurobanku na konto w lokalnym banku spółdzielczym i wypłacałem ją w okienku. System miał wiele minusów – operacja musiała być zaplanowana wcześniej i z wyprzedzeniem, wypłata tylko w dni robocze w godzinach otwarcia placówki banku, koszt utrzymania konta w Banku Spółdzielczym – 4 zł/miesiąc.

W końcu przyszedł czas, żeby przełamać opór do kart płatniczych, i zaoszczędzić te 48 zł rocznie na prowadzeniu „konta po wuju” w BS. Zadałem sobie więc pewnego trudu, udałem się do jednej placówki i zamknąłem zbędne konto mimo dużego sentymentu, poszedłem do drugiej placówki, na drugim końcu miasta i poprosiłem o kartę debetową do konta. Kartę otrzymałem na miejscu i jeszcze tego samego dnia mogłem dokonać pierwszych transakcji.

Jakie więc są różnice pomiędzy używaniem gotówki a karty? Czy w ogóle jakieś są?

wtorek, 22 listopada 2011

Płać kartą i wygrywaj


Wszystkim tym, którzy tak jak ja od niedawna, korzystają z kart płatniczych Visa, przypominam, że obecnie trwa ogłoszona przez organizację Visa promocja. Jest to konkurs dla tych wszystkich, którzy dokonują płatności bezgotówkowe przy pomocy kart Visa.



Aby wziąć udział w tej promocji wystarczy płacić kartą Visa za zakupy i zarejestrować taką transakcję na stronie organizatora. Rejestracja jest prosta i szybka, jedyne dane jakie trzeba podać to: imię i nazwisko, adres email, nazwę banku oraz przepisać tekst captcha. Trzeba przy tym pamiętać by zachować potwierdzenie transakcji. Transakcje można rejestrować poprzez stronę internetową, komunikator Gadu Gadu, aplikację Visa Widget z komputera PC oraz aplikację Visa Pl dostępną na telefony komórkowe (Android i Apple). Każdy uczestnik może codziennie zarejestrować do 5 transakcji.

niedziela, 20 listopada 2011

Zakładam lokatę w BGŻOptima – cz. I


Właśnie mam do zainwestowania kilka tysięcy złotych. Zastanawiałem się nad przetransferowaniem pieniędzy na konto maklerskie i zainwestowanie ich w akcje. Jednak ostatnio z akcjami jakoś mi nie po drodze, chyba jeszcze trochę będą musiały poczekać. Zresztą sytuacja na giełdzie też jakoś specjalnie nie zachęca do akcyjnych inwestycji.

Pozostał więc mi ulokowanie ich na jakieś lokacie i poczekanie na lepszą aurę inwestycyjną i oczywiście pomysły.

Z lokat preferuję te bezbelkowe, więc mój pierwszy typ padł na lokatę Lokata Nr 1 dla właścicieli firm w IdeaBank. Lokata była na 6,11 % netto, na 4 miesiące, co mi odpowiadało. Szybko więc ją założyłem, bo właśnie się kończył termin promocji, w której była oferowana – tradycyjnie minął już tydzień a ta lokata dalej jest oferowana na tych samych warunkach, aktualnie promocja trwa do 21 listopada.

Środków finansowych nie zdążyłem przelać na zasilenie lokaty, bo w oko wpadła mi inna oferta, a mianowicie lokata dzienna w BGŻOptima:




Lokata jest jednodniowa, oprocentowana aż 6,48 %, a ponieważ jest to depozyt bez podatku, zysk wyniesie tyle, ile 8 % na zwykłej lokacie. W tej chwili wydaje się być to najlepsza oferta na rynku.

Inne zalety tej lokaty to:
  • minimalna kwota lokaty - 1000 zł
  • gwarancja oprocentowania - oprocentowanie dla lokaty dziennej nie ulegnie zmianie do dnia 30 kwietnia 2012 roku
  • krótki okres lokaty terminowej - lokata otwierana jest na okres 1 dnia
  • odnawianie lokaty – po terminie zapadalności lokaty lokata może być automatycznie odnawiana na kolejny taki sam okres
  • możliwość posiadania 8 lokat